piątek, 8 stycznia 2010

TOP 10 gruzińskiej polityki 2009 - podsumowanie, część 1

5. Rosyjskie weto wobec Misji ONZ w Gruzji - 15 lipca

Źródło: http://kraigpaulsen.com/blog/wp-content/uploads/2009/05/veto.png

4. Ćwiczenia natowskie "Cooperative Longbow'09 - Cooperative Lancer'09" - 6 maja - 11 czerwca


Źródło: http://www.mojeopinie.pl/img/zoom0/georgian_troops.JPG

3. Bunt w bazie wojskowej w Muchrowani - 5 maja






2. Demonstracje antyprezydenckie IV-VI.2009, jedna z liderek opozycji Nino Burdżanadze



Źródło: http://www.irishtimes.com/newspaper/images/tile/2009/0410/1224244363393_1.jpg




1. Podpisanie Karty Strategicznego Partnerstwa pomiędzy USA a Gruzją - 9 stycznia






1. 9 stycznia - podpisanie przez odchodzącą amerykańską administrację prezydenta George'a W. Busha z rządem gruzińskim Karty Strategicznego Partnerstwa. Dokument podpisany został przez sekretarz stanu Condoleezzę Rice i gruzińskiego ministra spraw zagranicznych Grigola Waszadze. Karta ma na celu pogłębianie współpracy pomiędzy Waszyngtonem a Tbilisi w następujących dziedzinach: obrona, gospodarka, kwestie społeczne oraz wzmacnianie gruzińskich instytucji demokratycznych.


2. 9 kwietnia - w osiemnastą rocznicę odzyskania przez Gruzję niepodległości, początek antyrządowych protestów zorganizowanych przez różne partie opozycyjne. Celem protestujących było usunięcie prezydenta Micheila Saakaszwilego z zajmowanego stanowiska. Demonstracje generalnie przebiegały w pokojowy sposób, nie interweniowała policja, jednak nie przyniosły one zakładanego celu i wygasły po upływie trzech miesięcy. Saakaszwili pomimo przegranej wojny i spadku zaufania wśród społeczeństwa, pozostaje najpopularniejszym gruzińskim politykiem.


3. 5 maja - bunt w bazie wojskowej w Muchrowani, aresztowanie kilkunastu wojskowych, w tym Giję Gwaladze - dowódcę gruzińskich sił specjalnych. Obóz rządowy oskarżył buntowników o próbę zamachu stanu i storpedowanie rozpoczynających się w maju ćwiczeń natowskich, opozycja natomiast oskarżyła władze o celową prowokację mającą na celu odwrócić uwagę społeczeństwa od złej sytuacji w kraju.


4. 6 maja - 11 czerwca - ćwiczenia natowskie w Gruzji "Cooperative Longbow'09 - Cooperative Lancer'09" - kolejne z cyklu wspólnych ćwiczeń armii gruzińskiej oraz armii krajów natowskich. Wobec manewrów swój zdecydowany sprzeciw zgłosiła Federacja Rosyjska twierdząc, że nie służą one stabilizacji na Kaukazie Południowym.


5. 15 lipca - Federacja Rosyjska zgłasza weto wobec misji ONZ w Gruzji ustanowionej 16 lat temu na linii konfliktu między tzw. Gruzją właściwą a Abchazją. Wcześniej Rosja sprzeciwiła się istnieniu misji OBWE w Osetii Południowej. Tym samym jedyną grupą kontrolną przebywającą w Gruzji pozostaje Misja Obserwatorów Unii Europejskiej, która ma mandat do 14 września 2010 roku.





























Brak komentarzy:

Prześlij komentarz