sobota, 2 stycznia 2010

Mccheta - dawna stolica Gruzji












Źródło: zdjęcia własne z pobytu w Gruzji - X.2008


Tym razem zapraszam na pasjonującą podróż do niewielkiego miasta położonego w odległości zaledwie 18 kilometrów na północny-zachód od Tbilisi – do Mcchety (region Kartlia Wewnętrzna). Miejscowość ta od III wieku p.n.e. do V wieku n.e. pełniła funkcję stolicy gruzińskiego królestwa Iberii. Tbilisi stało się centralnym ośrodkiem Gruzji na skutek decyzji króla Wachtanga Gorgasali. Z Mcchetą związane są także początki chrześcijaństwa w Gruzji. Otóż w roku 317 n.e. rezydujący w Mcchecie król Mirian III przyjął chrześcijaństwo dla ziem gruzińskich. W mieście tym do dnia dzisiejszego siedzibę swoją mają najwyższe władze Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego.
Mccheta położona jest w malowniczej, bajecznej scenerii, przy ujściu rzeki Aragwy do Kury, otoczona wzgórzami, na których położone są m.in. twierdza Armasciche (III wiek p.n.e.), ruiny pałacu królów iberyjskich (I-III wiek n.e.) oraz klasztor Samtawro (XI wiek n.e.). Ponadto w mieście znajduje się katedra Sweticchoweli w obecnym kształcie wybudowana została w XI wieku n.e. (pierwszy kościół pojawił się już w IV wieku n.e.) i należy do najważniejszych zabytków budownictwa sakralnego w Gruzji. Pochowanych jest w niej ponad 10 królów gruzińskich, a jej rolę można porównać do polskiego Wawelu.
Z Mcchetą związana jest legenda. W I wieku gruziński Żyd imieniem Eliasz przebywał w Jerozolimie w czasie ukrzyżowania Jezusa Chrystusa. Zakupił sukna, którymi okryte było ciało Chrystusa i sprowadził je na terytoria gruzińskie. Po powrocie, Eliasz napotkał swoją siostrę Sidonię, która dotknąwszy sukna umarła z powodu emocji wywołanych kontaktem ze świętym przedmiotem. Ciało Sidonii zostało spalone wraz z materiałem, gdyż nie można było go wyciągnąć z jej dłoni. W miejscu gdzie została pochowana wyrosnąć miało ogromne cedrowe drzewo, z którego po ścięciu wybudowano świątynię Sweticchoweli, co oznacza „żyjący słup”. Kościół ten od tego czas stał się jedną z najważniejszych gruzińskich świątyń.


Zdjęcia:
1. Katedra Sweticchoweli

2. Boczne wejście na dziedziniec przed katedrą Sweticchoweli

3. Rzeka Aragwa, nad którą położona jest Mccheta

4. Freski na świątyni Sweticchoweli

5. Ruiny pałacu królów iberyjskich

6. Katedra Sweticchoweli

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz