środa, 23 maja 2012
Tbilisi tonie
Powódź w Tbilisi
Bardzo silne opady deszczu, które nawiedziły Tbilisi w nocy z 12 na 13 maja, skutkowały lokalnymi powodziami. W rezultacie zginęło pięć osób. Najdotkliwiej poszkodowany został region Ortaczala, w tym ulica Gorgasali, na której znajduje się siedziba prokuratora generalnego.
Powodzie i lokalne podtopienia odnotowane zostały także w Kachetii oraz w Duszeti w regionie Mccheta-Mtianeti na północ od Tbilisi.
Tęczowe Tbilisi
17 maja w związku z Międzynarodowym Dniem Walki z Homofobią w Tbilisi, odbył się pierwszy marsz mniejszości seksualnych. Nie cieszył się dużą popularnością – zaledwie kilkanaście osób pod tęczową flagą spacerowało główną arterią miasta, aleją Rustawelego. Kilka osób miało ze sobą transparenty z napisami „Kocham mojego homoseksualnego przyjaciela” czy „Homoseksualizm nie jest wyborem, lecz homofobia tak”.
Zgromadzenie zostało szybko rozbite przez grupę agresywnych mężczyzn, wśród których znajdowali się prawosławni duchowni. Krzyczeli, że homoseksualizm jest grzechem i propagandą złego życia. Niektórzy z nich dopuścili się przemocy wobec demonstrujących aktywistów.
Odnosząc się do zajść w centrum Tbilisi gruziński rzecznik praw obywatelskich Giorgi Tuguszi powiedział, że pomimo ogromnego postępu jaki dokonał się w Gruzji w ostatnich latach w zakresie przestrzegania praw człowieka, niestety w dalszym ciągu homofobia pozostaje jednym z najpoważniejszych problemów. Dodał, że budowa kultury tolerancji dla odmiennych ścieżek życiowych, powinna być ważnym zadaniem dla polityków, reprezentantów społeczeństwa obywatelskiego oraz mediów.
Czytaj więcej: http://www.new.org.pl/2012-05-23,tbilisi_tonie.html
wtorek, 15 maja 2012
Ogólnopolska konferencja naukowa "Republika Gruzji - historia, współczesność, kontekst międzynarodowy" w ramach III Dni Kultury Gruzińskiej w Krakowie
Podstawowym celem ogólnopolskiej konferencji naukowej "Republika Gruzji – historia, współczesność, kontekst międzynarodowy" będzie przedstawienie Republiki Gruzji w czterech aspektach: kulturowym, historycznym, współczesnym oraz międzynarodowym.
Obrady zostaną podzielone na trzy panele tematyczne – "Sztuka, urbanistyka oraz mniejszości narodowe i religijne w Republice Gruzji", "Republika Gruzji wczoraj i dziś" oraz "Republika Gruzji w kontekście międzynarodowym". W pierwszym z nich zaprezentowane zostaną zagadnienia odnoszące się do sztuki i urbanistyki gruzińskiej oraz kwestii mniejszości narodowych i religijnych, w drugim do historii państwa gruzińskiego oraz współczesnej sytuacji politycznej w kontekście zbliżających się wyborów parlamentarnych (2012 r.) oraz prezydenckich (2013 r.). Tematyka trzeciego panelu koncentrować się będzie wokół międzynarodowego położenia Gruzji – przyczyn, przebiegu i skutków konfliktu sierpniowego z 2008 r., kontaktów Gruzji z aktorami Wielkiej Gry w regionie Kaukazu (Stanami Zjednoczonymi Ameryki, Unią Europejską, Sojuszem Północnoatlantyckim, Federacją Rosyjską oraz Iranem) oraz położenia separatystycznych gruzińskich regionów – Abchazji
i Osetii Południowej i szans na reintegrację terytorialną kraju.
Seminarium naukowe odbędzie się 9 czerwca 2012 r. w sali konferencyjnej Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ulicy Grodzkiej 53 w Krakowie.
Organizatorami konferencji są Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Most do Gruzji” oraz Instytut Wschodnich Inicjatyw. Opiekę naukową nad konferencją objął Instytut Rosji i Europy Wschodniej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz dr hab. Joachim Diec.
Koordynatorem konferencji jest Wojciech Wojtasiewicz – wiceprezes Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Most do Gruzji” oraz doktorant w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Saakaszwili odchodzi?
Saakaszwili, który się waha
26 kwietnia prezydent Micheil Saakaszwili ogłosił, że jest gotów natychmiast ustąpić, jeśli tylko Rosjanie zrezygnują z okupacji Abchazji i Osetii Południowej pozwalając na reintegrację terytorialną Gruzji. Gruziński lider odniósł się w ten sposób do słów Dmitrija Miedwiediewa: poprzedni prezydent nazwał Saakaszwilego „zerem”, które odejdzie z polityki prędzej czy później. Miedwiediew zadeklarował chęć podjęcia współpracy z jakimkolwiek nowym gruzińskim przywódcą.
Kilka dni później 2 maja Saakaszwili podczas przemówienia w drugim największym gruzińskim mieście Kutaisi zaapelował o umożliwienie mu rządzenia kilka lat dłużej, tak aby mógł uczynić uzdrowisko Tskaltubo w zachodniej Gruzji najpopularniejszym kurortem w całej Europie. Eksperci i opozycja uznali, że Saaka postanowił pozostać u steru po zakończeniu drugiej i ostatniej kadencji prezydenckiej w 2013 roku, obejmując stanowisko premiera. Niedługo zresztą wejdzie w życie znowelizowana konstytucja, która znacznie wzmacnia urząd szefa rządu osłabiając prerogatywy prezydenta.
Z taką interpretacją apelu nie zgodził się jeden z liderów rządzącego Zjednoczonego Ruchu Narodowego Akaki Minaszwili. Uznał, że prezydent miał na myśli zachowanie przez najbliższe lata dotychczasowego kursu gruzińskiej polityki polegającego na rozwoju gospodarczym, wzmacnianiu demokracji oraz rozwoju infrastruktury.
Czytaj więcej: http://www.new.org.pl/2012-05-09,saakaszwili_odchodzi.html
Bidzina Iwaniszwili zapowiada przełom
Miliarder rozpoczyna marsz ku zwycięstwu
Bidzina Iwaniszwili zapowiedział na 21 kwietnia inaugurację działalności partii Gruzińskie Marzenie-Demokratyczna Gruzja. Iwaniszwili jednak w dalszym ciągu nie uzyskał gruzińskiego obywatelstwa, co stanowi konieczny warunek do stworzenia własnego ugrupowania. Wcześniej najbogatszy Gruzin zapowiadał, że formalnie na czele partii może stanąć jego małżonka Ekaterina Kwedelidze-Iwaniszwili.
Lider gruzińskiej opozycji ogłosił również, że dotychczas jego ruchowi społecznemu udało się otworzyć aż czterdzieści sześć biur w trzydziestu sześciu miastach. Dodał, że z początkiem maja zaprezentowani zostaną kandydaci koalicji wyborczej skupionej wokół jego osoby, którzy wystartują w okręgach jednomandatowych. Wszystkie te działania w jego opinii doprowadzą do przełomu politycznego i zapewnią zwycięstwo opozycji w jesiennych wyborach parlamentarnych.
Kilka dni wcześniej lider partii Przemysł Uratuje Gruzję (tak zwani Przemysłowcy) Gogi Topadze ogłosił, że jego ugrupowanie przystąpi do koalicji wyborczej Gruzińskie Marzenie.
Siedemdziesięciodwuletni Topadze jest właścicielem browarów piwowarskich w Kazbegi. Ostatni raz było o nim głośno, kiedy ubiegał się o stanowisko burmistrza Tbilisi w maju 2010 roku. W wyborach zajął piąte miejsce uzyskując 5,2 procenta głosów. Jednak w przeciwieństwie do Iwaniszwilego i sił koalicyjnych Przemysłowcy są przeciwni członkostwu Gruzji w Sojuszu Północnoatlantyckim. W opinii Topadze, NATO w najbliższych latach ulegnie rozpadowi.
Dotychczas do koalicji wyborczej skupionej wokół Iwaniszwilego przyłączyły się między innymi Partia Republikańska, Nasza Gruzja-Wolni Demokraci i Forum Narodowe.
Czytaj więcej: http://www.new.org.pl/2012-04-20,bidzina_iwaniszwili_zapowiada_przelom.html
Subskrybuj:
Posty (Atom)